Warning: file_get_contents(http://graph.facebook.com/?id=https://matkarlek.nu/det-ar-dags-att-reagera-nu/): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /home/matkarle/domains/matkarlek.nu/wp-content/themes/matkarlek/single.php on line 25

Det är dags att reagera nu.

Blogginlägg  

Mitt första föredrag är bokat på kursgården LCHF Nolaskogs. Där Annika Dahlqvists syster håller kurser om just LCHF-kost . Det ska bli jättekul då det är mitt första föredrag om mitt liv och min resa. Jag hittade detta ställe via en annons min mamma skickade över från GT eller Expressen. Jag tänkte ska jag någon gång börja med föredrag/föreläsningar så är detta ju ett ypperligt tillfälle att öva. Så jag drog i väg ett mail och klart jag fick komma och öva hos dom.

Mitt mål är ju, som jag skrivit innan är att någon gång kunna öppna något liknande för familjer och framförallt barn. För barnfetman behöver hjälp. Jag anser inte att en operation ska vara svaret på just detta problem. Jag anser att ändrar vi kosten så kommer detta lösa fler problem än massa operationer högt och lågt. Ta den här tjejen i TV-reportaget LÄNK hon tror nu att allt så lösa sig med en operation. NEJ det kommer definitivt inte lösa allt. Hon har ett matmissbruk förmodligen även ett kraftigt sockermissbruk. NÄR SKA VI ÖPPNA VÅRA ÖGON? Ja, jag blir arg ledsen och upprörd när jag ser och läser om barnfetmaoperationer.

Att det gått så långt att vi har testat alla dieter och ingen funkar. Helt ärligt så tror jag inte att man testa allt. För hade DU testat LCHF hade det visat resultat. Nej, det sker inte över en natt. Ja, det kommer jobbiga stunder och du kommer få cravnings. Men helt ärligt, att gå ner i vikt och vara mätt det är något som är helt omöjligt att misslyckas med. För det är ju där dom flesta faller när det kommer till alla olika dieter. Pulver- och lågkalori samt fettsnålt. Man får till slut så stora cravnings att man inte pallar längre. Då belönar man sig med en bulle och blir det en hel påse. Jag vet, jag har testat, så ja jag vet. Man börjar smygäta, för det ingen ser har det ju inte hänt?

Tänk om staten kunde ge mig 120 000 för varje barn vi opererar och även vuxen. Då kunde jag lära dom att äta riktigt och så slipper vi massa komplikationer och skit. Det staten skulle få är friska och hälsosamma människor utan komplikationer som ofta kommer efter operationer.

Jag skulle kunna lära dom att äta mat som fungerar även för en f d mat- eller sockermissbrukare. Och följa upp dem så de slipper att bli utsparkad i stora världen och klara sig själv. Bara för man opererar tarmar och stympar magsäcken så betyder det inte ju att man mer om kosten för det? Det är ju där allt sitter – i kosten. Jag har så svårt att tro att jag är ensam om att känna och tycka såhär. DU, som vill verkligen vara med och starta ett fett camp för barn runt om i Sverige, mejla migthess@lchfkostfunkar.se. Ju fler vi blir ju snabbare och bättre kommer det bli. Så var du än bor i Sverige så hör av dig. Jag har en plan. 😉

Ville även berätta lite om min helg som varit helt underbar. Får varje år bästa julklappen av min föräldrar. Nämligen Summerburst biljett. Så i helgen har gått i fuldansens tecken helt underbart kolla länkarna så ser ni bilder från Summerburst Stockholm. Fredagen länk Lördag länk

Vi hörs om en vecka igen. Då blir det lite om min midsommar. 🙂

Puss och kram på er!

Thess

20150515233126651

(Visited 745 times, 1 visits today)
  • Recept
  • Reportage
  • Inspiration
  • Erbjudanden
Prenumerera på vårt nyhetsbrev!