Linfrön mumma för IBS-magen
BlogginläggFör några veckor sedan publicerade SBU (Statens beredning för medicinsk och social utvärdering) kommentarer på en systematisk översikt om behandling med fibrer vid IBS. Översikten publicerades 2014 i The American Journal of Gastroenterology.
Fibrer har en positiv inverkan på symtomen vid IBS, alltså minskar fibrer symtomen vid IBS. Men… Det är inte så enkelt att alla fiber ger någon positiv effekt. Lösliga fibrer minskar symtomen, men olösliga ger ingen effekt.
Lösliga fibrer kallas ibland gelbildande fibrer. Fibrerna löser sig i vatten och bildar då en geléliknande konsistens. De lösliga fibrerna ger långsammare tarmpassage, vilket i sin tur bidrar till stabilare blodsockersvar efter måltid. Lösliga fibrer finns främst i grönsaker, frukt, havre och baljväxter.
Olösliga fibrer är då de fibrer som inte kan lösa upp sig i vatten. Fibrerna fungerar som fyllnadsmedel i tarmen och sägs ge tarmen motion då den får jobba mer. Olösliga fibrer finns främst i skaldelar, mestadels i fullkornsspannmål men också i vissa grönsaker och frukter.
Översikten visade inte på några negativa effekter av olösliga fibrer, men min erfarenhet säger mig att många med IBS har svårt med olösliga fibrer.
Vid IBS kan ett ökat intag av lösliga fibrer minska symtomen.
Många livsmedel innehåller både olösliga och lösliga fibrer, men generellt sett kan man säga att grönsaker är bra för att öka intaget av lösliga fibrer.
Följer man FODMAPs är blåbär, morot och aubergine bra källor till lösliga fibrer.
För att öka intaget av lösliga fibrer mer drastiskt kan vissa fröer vara ett bra alternativ. Linfrön kan läggas i vatten över natten och intas som en shot varje dag. 1 msk hela linfrön i lite vatten är en lagom dagsdos, och mer än 2 msk per dag är inte lämpligt enligt Livsmedelsverket. Välj INTE krossade linfrön då det kan bildas vätecyanid i giftiga mängder. Hela linfrön bildar endast vätecyanid i mycket små mängder, då fröna till stor del förblir hela genom tarmpassagen.
För den som vill testa med olika läkemedel eller hälsokostpreparat för att öka andelen lösliga fibrer är produkter baserade på psylliumfrön (Ispaghula) ett bra alternativ. Några av dessa produkter innehåller sötningsmedel, vilket inte är att rekommendera vid IBS, men det finns också helt rena produkter med psylliumfröskal.
Samtidigt som SBU publicerade kommentarer till översikten om fibrer vid IBS publicerade de också kommentarer på en översikt om probiotika vid IBS, men det återkommer vi till längre fram.
/Theres




