Kokosglass med passionsfrukt

Här har du en god och svalkande dessert så här i sommartider! En mejerifri glass baserad på kokosmjölk med en exotisk smak av passionsfrukt.
Antal: 4 portioner

Ingredienser

  • 3 dl krämig kokosgrädde
  • 3 ägg
  • 1-2 msk ev sötning
  • 1 tsk vaniljpulver
  • 1 passionsfrukt
  • 0,5 dl riven kokos

Gör så här

För att kokosgrädden ska gå att vispa liknande vanlig grädde så bör burken eller förpackningen få stå i kylen över natten. Kylan gör att den enklare går att vispa lite fluffig.

Häll den kalla kokosgrädden i en bunke och vispa en stund med elvisp tills fluffig. Det kan vara svårt att få kokosgrädden/mjölken fluffig och om du inte får till det så blir glassen god ändå.

I en annan bunke knäcker du äggen och tillsätter ev sötning, kokos och vanilj. Vispa pösigt med elvisp i några minuter.

Gröp ut passionsfrukten och blanda ner i äggsmeten.

Använd en slickepott och vänd försiktigt ner kokosgrädden i äggsmeten.

Bäst resultat och en glass utan alltför mycket iskristaller får du om du använder en glassmaskin. Följ i då instruktionerna för just din maskin.

Om du inte har någon glassmaskin så blir det ändå en god glass men med risk för lite fler iskristaller. Häll upp i en lagom stor låda med lock och ställ in i frysen. Efter ca 30 min tar du ut glassen och rör runt med en sked/slev för att blanda runt. Efter ytterligare 30 min gör du samma sak igen. Låt stå i frysen tills helt frusen.

Ta fram och låt tina 10-15 min innan servering.

kokosglass

Receptförfattare:

Fotograf: Annika Malm

  • Recept
  • Reportage
  • Inspiration
  • Erbjudanden
Prenumerera på vårt nyhetsbrev!