När ska man byta löparskor?
BlogginläggÄntligen har jag fått beställt ett par nya löparskor. Har känt ett tag nu att mina börjat bli gamla, så efter snart 3 år var det dags. Det blev ett par Inov8 F-lite 195 via Northsport.se. Det märket har jag inte haft tidigare men de verkar bra. Ska vara bra för både crossfit och löpning men även traillöpning. Anders springer mycket i skogen och tycker jag ska testa det. Vi får väl se!
Hur länge kan man ha löparskor? Ja det är en bra fråga men det beror på hur ofta du springer, ditt löpsteg osv. Men oftast pratat man om ca 100 – 150 mil eller om du springer några gånger i veckan innebär det att du bör byta springsko en gång per år ungefär. Själv har jag två par som jag byter mellan, mina Merell och mina FiveFingers. Båda dess två är barfotaskor, läs mitt inlägg tidigare om barfotaskor.
För att dina springskor ska hålla längre så ska man ta hand om de. Några tips!
Tvätta aldrig dina löparskor i maskin, behöver de tvättas borsta istället med en nagelborste, tvål och ljummet vatten.
Skosnören kan du tvätta i maskin eller byta ut.
Torka inte dina löparskor i torskskåp eller på element, lägg ordentligt med tidningspapper i skon, som du sedan byter ut tills skon torkat. Det tar ca 12 h att torka skon.
Innesulan kan du skölja av i ljummet tvålvatten.
Byt mellan två par löparskor ifall ett par skulle bli blöta och inte hunnit torka.
Nu på torsdag drar jag iväg till Säffle på LCHF-Event, ska bli så kul att träffa nya människor så har samma intresse gällande kost och hälsa. Håller tummar och tår att mina nya löparskor har hunnit komma tills dess. Vore kul att inviga de med en löprunda i Säffle.
Kram kram






