Godbitar från Mera matkärlek
Aktuellt
EMMA SHEVTZOFF
I dag bjuder vi på 6 toppenrecept från LCHF-kokboken Mera matkärlek! Halloumiomelett, Indiska blomkålsbollar, Endive à la crème, Kalasfin torskrygg, Konfiterad timjankyckling och läcker Lingondessert.
Mera matkärlek heter uppföljaren till chefredaktör Anne Aobadias succékokbok Matkärlek – Laga gott och naturligt med LCHF.
– Titeln är kanske inte så fantasifullt men det är precis vad boken handlar om. Same, same but different, mer av samma sak och mer av det goda och det hälsosamma. För det är det min mat handlar om – att laga och bjuda på god och naturlig lågkolhydratmat till alla man älskar och vars hälsa man månar om.
– Att få göra en första egen kokbok förra året kändes som ett mirakel! Inte så att det var en dröm som jag närt på i evigheter utan för att det kändes så osannolikt. Men ändå kan man säga att pusselbitarna då föll på plats! Här bjuder jag på sex recept ur nya kokboken. Rätter som är typiskt mig – enkla, smakrika och direkta, säger Anne.
– Jag gillar mat som ger en omedelbar tillfredsställelse och igenkänning. Ingen ska behöver fundera på vad som hamnat på tallriken. Utan det ska vara kärlek vid första tuggan!
Text och recept har tidigare varit publicerade i tidningen Matkärlek 2015/5.
Här hittar du boken till bra pris.